קרינה אלקטרומגנטית

קרינה אלקטרומגנטית

 

בעולם שאנו חיים בו יש לא מעט סוגים של קרינות, חלקם מזיק ומסוכן לבריאות וחלקם לא מסוכנים. כאשר מכירים, ולו במעט את הסוגים השונים והיכן ניתן לצפות לנוכחות שלהם - אפשר להתכונן מראש, לדעת מה ההשלכות והסיכונים ולהיערך לכך מבעוד מועד. קרינה אלקטרומגנטית למשל, היא מונח השגור בפי מי שעוסק בתחום של פיזיקה ו/או הנדסה ובחיי היומיום של אנשים ממוצעים מתקשר סוג זה של קרינה לנושא ציבורי שתמיד מדובר בו - טלפונים ניידים, מחשבים או אמצעי תקשורת אחרים.

 

גם קרינה זו מהווה שם כולל לכמה תתי סוגים של קרינות וביניהם ניתן למצוא את הקרינה המייננת ואת הקרינה הבלתי מייננת. הקרינה הבלתי מייננת היא זו הנפלטת ממכשירי הטלפון הניידים ובעולם המדע היא ידועה כקרינה שאינה מסוכנת ואין לה השפעות שליליות על גוף האדם, גם לא עבור אנשים שעושים שימוש רב במיוחד במכשיר הטלפון שלהם. יחד עם זאת, תמיד חשוב לדעת שקרינה כמו קרינה אלקטרומגנטית נפלטת לאוויר החופשי כל הזמן דרך הטלפונים הניידים, ממירי טלוויזיה, אנטנות של חברות הסלולר ועמודי חשמל במתח גבוה.

 

איך אפשר לדעת אודות הימצאות קרינה אלקטרומגנטית?

 

כאמור, למרות שידוע לי אין לקרינה זו השפעה שלילית על הגוף ואין היא מסוכנת - אנשים מעדיפים לדעת מה הערכים או המינונים של הקרינה במקום שבו הם גרים או נמצאים במשך שעות ארוכות. על מנת לדעת זאת אפשר להזמין איש מקצוע העוסק בייעוץ קרינה ויהיה מצויד במכשור שזו מטרתו - מדידת הקרינה. במרפאות או מכוני צילום רנטגן, למשל, מבוצעת מדידה כזאת על בסיס שוטף על מנת לוודא שאין ערכים גבוהים של קרינה, שכן קרינת הרנטגן עלולה להיות מסוכנת יותר מאשר קרינה אלקטרומגנטית.

 

כיום רוב המכשירים החשמליים פולטים כמויות מזעריות של קרינה בלתי מייננת והחברות המייצרות את המכשירים עושות מאמץ לצמצם ככל האפשר את פליטת הקרינה לאוויר. יחד עם זאת, על מנת שהמכשירים יפעלו בצורה תקינה הרי שהם חייבים לקלוט את האותות מהאנטנה המרכזית וכמובן לשם כך יש להתקין בהם רכיבים הפולטים קרינה. 

לייעוץ חייגו: 03-6022210