היתר קרינה

היתר קרינה

 

קרינה מסוגים שונים נמצאת באוויר כל הזמן. ריבוי שימוש במכשירים חשמליים ושימוש נרחב במיוחד בטלפונים סלולריים מביאים לידי כך שקרינה מפלטת ללא הפסקה לכל מקום שבו נמצאים ו/או מתגוררים אנשים. ישנם מינונים וערכים מותרים של קרינה שאינם נחשבים למסכנים את האנשים הנמצאים בסביבה וישנם סוגים או ערכים של קרינה שעלולים לגרום לסכנה בריאותית. מי שעובד או מפעיל ציוד שפולט קרינה - חייב לקבל לשם כך היתר קרינה מטעם המשרד להגנת הסביבה.

 

את ההיתר מקבלים לאחר שמוכיחים כי אין מנוס מפליטת הקרינה ומדובר בערכים מותרים לשימוש בקרבת בני אדם. ברוב המקרים יינתן היתר זה למכוני צילום או מרפאות שעושים שימוש בציוד צילום רנטגן או אולטרסאונד, למשל, תוך כדי ביצוע בדיקות תקופתיות על מנת לוודא שאין חריגה בכמות הקרינה הנפלטת, שהמכשירים פועלים באופן ראוי ותקין ולא נשקפת כל סכנה משימוש במכשיר. היתר קרינה הינו האישור הרשמי לשימוש במכשור זה. כאשר מגיעים אל מקום שיש בו ציוד צילום הפולט קרינה למשל, חשוב לשאול את עובדי המקום בנוגע להימצאות ההיתר ואפילו לדרוש לראותו ולבדוק שהוא אכן בתוקף.

 

על מנת לקבל מן המדינה היתר קרינה צריך להוכיח כי מדובר באביזרים או מכשור שאין מנוס מפליטת הקרינה שלהם, שמדובר בסוגי קרינה שאין בהם סכנה מיידית או במינונים נמוכים במיוחד. עובדי המקום חייבים לעבור הכשרות והשתלמויות הקשורות בעבודה בסביבת קרינה וכמובן לדעת מה עליהם לעשות במקרים של דליפת קרינה שעלולה לסכן את מי שנמצא בסמוך למכונות או במרחק מסוים מהם. חשוב מאד לדעת את על המידע הזה על מנת להתנהל בדרך נכונה ובטוחה.

 

על מנת להגיש בקשה לקבלת היתר קרינה מומלץ להתייעץ מראש עם מומחה בתחום של ייעוץ קרינה שיידע להסביר איך לנטר ולעקוב אחר הערכים של הקרינה בכל רגע ורגע, איך לעבוד בצורה בטוחה ונכונה ואיך לצמצם את הסיכון לפגיעה או לסכנה עבור מי מהעובדים או האנשים שמגיעים למקום. לקבלת היתר זה יש אחריות ומשמעות רבה וחשוב לדעת בדיוק מה לעשות בכל מצב.

לייעוץ חייגו: 03-6022210